Домшиной Екатерины Михайловны 3 страница

Предыдущая12345678Следующая

2. Немова, Е. М. От пустыря до прекрасного сада [Электронный ресурс] / http://www.landex.ru/articles/610.html.

3. Павленко Л. Г. Ландшафтное проектирование. Дизайн Сада [Текст] / Серия «Строительство и дизайн». – Ростов н/Д: Феникс, 2005. – 192 с.

4. Сапелин А. Ю. Садовые композиции. Уроки садового дизайна / А.Ю. Сапелин. – М.: ЗАО «Фитон+», 2008. – 80 с.: ил.

5. Титова Н. П. Советы ландшафтного архитектора. – М.: Моск. Рабочий, 1991. – 191 с.

Додаток 3.2

Відділ освіти виконкому Жовтневої районної у місті ради

Комунальний позашкільний навчальний заклад

«Станція юних натуралістів Жовтневого району»

Виховний масовий захід – екологічне свято «Перші вісники весни»

Підготувала: Домшина Катерина Михайлівна керівник гуртка «Юні аматори зеленої архітектури» КПНЗ «СЮН Жовтневого району»

Кривий Ріг – 2015

Виховний масовий захід – екологічне свято «Перші вісники весни»

Освітні завдання:

закріплення в процесі практичної діяльності теоретичних знань, отриманих на заняттях гуртка;

залучення в словниковий запас біологічних слів і виразів;

розвиток комунікативних навичок;

здійснення міжпредметних зв'язків.

Корекційні завдання:

розвиток пам'яті, уваги;

розвиток образного мислення;

розвиток творчої уяви;

розвиток сприйняття;

підвищення самооцінки, зниження тривожності.

Виховні завдання:

виховання любові і поваги до квітів;

розвиток творчих здібностей учнів;

самореалізація особистості підлітка в колективі через ігрову діяльність.

Мета:

розвивати творчі здібності гуртківців,

долучати до краси,

розвивати знання про квіти, їх походження;

уважно і дбайливо ставитися до природи, викликати інтерес до біології, до світу рослин;

розвивати естетичне сприйняття природи.

Обладнання: комп'ютер, екран, мультимедіа проектор.

Природу нужно охранять не только потому, что она лучшая защита для человека, но и потому, что она прекрасна. (Жан Дорст)

Хід заходу

Організаційний момент з актуалізацією опорних знань у вигляді опитування.

Яка зараз пора року?

Що ми бачимо за вікном?

Які квітучі рослини можна зараз зустріти на вулиці?

Мотивація навчально-пізнавальної діяльності.

Ведучий (керівник гуртка): Добрий день! Сьогодні ми з вами вирушимо на незвичайне свято. У ньому беруть участь гуртківці гуртка «Юні аматори зеленої архітектури». Для того щоб розпочати наше свято я хотіла б представити наше вельми шановне журі. (Представлення журі). Попереду нас чекають конкурси та розваги для команд. За активну участь команди отримуватимуть жетони. Але для того, щоб почати наше свято нам потрібно відгадати його назву.



Ось перед вами ребус. Розгадайте його і ви дізнаєтеся назву нашого свята.

Відповідь: Першоцвіти.

Ведучий: Ще не встиг зійти сніг, а вже піднімають свої яскраві квітки до весняного сонечка першоцвіти. Квітучі ранньою весною першоцвіти, складають унікальний природний комплекс степової флори на території України. Хоч і чекаєш з нетерпінням їх цвітіння - все одно щороку відчуваєш подив і захоплення від цієї краси. Після тривалого зимового періоду споглядання квітучих першоцвітів в природі викликає позитивні емоції у людини, що сприятливо позначається на її здоров'я, роботі і психічному стані. Наше свято буде присвячене першоцвітам.

«Перші вісники весни - першоцвіти»

Першоцвіти - перші квіти, які цвітуть практично відразу після сходу снігу. Через тиждень після появи на світ вони вже квітнуть, а ще через пару тижнів з'являються плоди з насінням.

На Русі вважали, що першоцвіти виростають там, де вдарить вперше блискавка. У скандинавських переказах першоцвіт - це не що інше, як ключик богині весни Фреї, яким вона відмикає двері тепла після довгої зими. А в середині століття їх вважали ключиками апостола Петра від дверей в царство небесне, ненавмисно впавше на землю. У листі першоцвітів міститься вітамін С, недарма в Англії деякі першоцвіти використовують для приготування весняних салатів.

Конкурс 1. «Квітковий кросворд»

Ведучий: Розгадайте кросворд. Тривалість конкурсу - 5 хвилин. Конкурс оцінюється в 5 балів.

П
М
О
Л
Х

По горизонталі:

1. Яке рослину називають «золотими ключиками весни»?

2. Яке рослину називають «квітка-світлофор» або «квітка-букетик»? Коли вона розквітає, квітки у неї рожеві. Мине небагато часу, і вони стануть малиновими, а потім фіолетовими. А зів'ялі квіти мають синій колір. Так як квітки на одному стеблі розпускаються в різний час, то і виходить маленький букетик.

3. А я цветочек желтенький

С зеленым стебельком

Раскроюсь утром ранним

Закроюсь вечерком.

4. Рослина - символ весни, з порцелянових пелюсток якого утворюються червоні намистинки.

5. Зацвітає ця весняна квітка дуже рано: ледь сніг встигає зникнути. Маленька рослина-Іце з чудовими бузковими квітками, зібраними в густу кисть. А у кожного квіточки довгий виріст - чубчик. Радує нас цей крихкий квітка недовго.

По вертикалі:

1. Перший виліз з земельки.

На галявинці.

Він морозу не боїться,

Хоч і маленький.

П Е Р В О Ц В Е Т
О
М Е Д У Н И Ц А
С
О Д У В А Н Ч И К
Е
Ж
Л А Н Д Ы Ш
И
Х О Х Л А Т К А

Ведучий:Між конкурсами я розповідатиму міф чи легенду, про яку - небудь квітку. Ось одна з них.

ПРОЛІСОК. За однією давньою легендою, проліски були першими квітами на землі. Коли Бог вигнав Адама і Єву з раю. На землі була зима, і йшов сніг. Єва замерзла і стала плакати. Сніжинки пошкодували її і кілька з них перетворилися на квіти. Єва дуже зраділа цьому. У неї виникла надія на прощення, а квіти - проліски - з тих пір стали символом надії.

Конкурс 2 «Склади слово»

Ведучий: Вам запропоновані картки, з яких треба скласти назву кольорів. Один з цих коль-тов нічого очікувати бути первоцвітом. Тривалість конкурсу - 3 хвилин. Конкурс оцінюється в 5 балів.

Відповіді: ПРОЛІСОК, КУЛЬБАБА, МАТИ-й-МАЧУХА, КОНВАЛІЯ, ХОХЛАТКА, ТРОЯНДА – ЗАЙВА!!!

Ведучий: КРОКУС. Історія назви і походження крокусу (шафрану): походить від грецького слова "kroke '- нитка. Шафран - від арабського "sepheran" - жовтий. Цю рослину почали вирощувати на Сході задовго до нашої ери. На фресках Кносського палацу, побудованого на острові Крит чотири тисячоліття тому, зображені юнаки, що збирають у вази ці квіти. Існує грецький міф, що описує появу квітів шафрану: "Був у бога Меркурія друг на ім'я Крокус Одного разу, метаючи диск, Меркурій випадково потрапив диском в Крокуса і вбив його Із землі закривавленої, виросла квітка шафрану ..". Він досі поширений в Сирії, Палестині, Персії. Знали його і в Давньому Єгипті, де він використовувався не тільки як пряність, але і для бальзамування трупів. Згадка про нього знаходять у творах Соломона, Гомера і Гіппократа.

Вже задовго до нашої ери з квіток крокусу робили ліки і вишукані приправи. Але найбільше його цінували як природний барвник. У Китаї існував закон, що забороняє користуватися цією фарбою всім, крім імператора. Грецька богиня зорі, прекрасна Еос, одягалися в золотисто-жовтий одяг, пофарбовані шафраном. Кулінари досі використовують приправу, зроблену з висушених рилець деяких видів крокусів, яка так і називається: "шафран". Вона широко продається на південних базарах, її додають у м'ясні страви, плови для надання особливого смаку, кольору і аромату.

Конкурс 3. «Квіткова мозаїка»

Ведучий: Кожна команда отримує зображення первоцвіту, який треба зібрати із заготовок. Хто швидше? За правильно зібраний первоцвіт і швидкість команда отримує 5 балів.

Ведучий: ПРИМУЛА (першоцвіт весняний) називається також першоцвітом, оскільки з'являється навесні в числі перших квітів. У Німеччині ці квіти називають ключиками (Schlusselblume) за схожість зі зв'язкою старовинних церковних ключів. У середні століття склався переказ про походження цих квітів. Одного разу Апостолу Петру, що стояв на варті біля входу в Царство Небесне, повідомили, що хтось намагається без дозволу проникнути в рай. Апостол в переляку впустив в'язку золотих ключів, яка впала на землю, глибоко врізалася в неї, і звідти виріс жовтий, схожа на ключі Апостола квітка. Хоча ангел, посланий св. Петром за ключами, забрав їх, але на землі залишилися відбитки, з яких виростають квіти, які відмикають нам двері до теплої погоди і літа.

Конкурс 4. «Бережіть першоцвіти»

Ведучий: У завершенні нашого свята вам потрібно відгадати наступну загадку. У цьому чайн-ворді зашифровано одне з найголовніших правил з охорони першоцвітів. Тривалість конкурсу-- 3 хвилин. Конкурс оцінюється в 5 балів.

Е К Ш Ь В Р
Т У И Л И Е
Ы Б Е О Б Н

Відповідь: вислів «Не зривай великі букети».

Запам'ятайте правило: "Перебуваючи в природі, не можна зривати рослини для букетів. Букети можна складати з тих рослин, які вирощені людиною ".

Ведучий: КОНВАЛІЯ. Існує чимало легенд про походження конвалії. Давньоруська легенда пов'язує появу конвалії з морською царівною волхви. Сльози царівни зажуреною тим, що юнак Садко віддав своє серце земній дівчини Любави, падали на землю, проросли прекрасними і ніжними квітками - символом чистоти, любові і смутку.

Заключна частина. Підведення гуртківців до узагальнень і висновків.

Ведучий:Первоцвет весенний,

Желтенький цветок.

Потянулся к солнцу

Нежный лепесток.

Первоцвет весенний –

Ключик от весны,

Не тебе ли снятся

Золотые сны?

Будь же осторожен,

Не сорви его,

Мягкого, душистого

Друга моего.

Живучи на землі, ми постійно повинні пам'ятати про охорону природи, про примноження природних багатств. Бо, за словами Жана Дорста, видатного еколога сучасності: «Природу нужно охранять не только потому, что она лучшая защита для человека, но и потому, что она прекрасна».

Прекрасні представники флори, на жаль, на землі зменшуються, і від нас з вами залежить не дати зникнути їм назавжди. А зберігаючи рослини, ми збережемося і самі, бо тільки при згоді з природою, можливо, наше існування.

Ведучий:Друзі! Ось і підійшло до фіналу наше свято. Сподіваюся, вам сподобалося, і ви дізналися багато нового про першоцвіти. Давайте разом з усіма їх берігати!!!

Додаток 3.3

Використання проектних технологій в створенні проектів озеленення

3.3.1

Проект створення рокарію («Рокарій СЮН») на лівому міксбордері

в рамках Всеукраїнського конкурсу з квітникарства та ландшафтного дизайну «Квітуча Україна»

Мета проекту: продовжити озеленення території СЮН, виховувати любов до природи та формувати бережливе ставлення до наших друзів рослин, розвивати естетичне та емоційне відношення до природи, навчати гуртківців практичним методам благоустрою території, використовуючи сучасні напрямки у ландшафтному дизайні.

Для досягнення мети потрібно вирішити такі основні задачі:

- Ознайомитися з різноманіттям рослин, що ростуть на території, та з рослинами які плануємо посадити.

- Ознайомитися з деякими способами розмноження рослин.

- Вивчити стан навколишнього середовища на СЮН.

- Прищеплювати любов до природи та інтерес до зеленої архітектури.

Проектна ідея – розширити рокарій на території лівого міксбордеру, продовжити озеленення території станції не вступаючи в протиріччя з естетикою навколишнього простору і вже існуючого стилю, вивчити умови життя та особливості будови вирощуваних рослин.

Втілення проекту може бути успішним при підтримці вихованців гуртка та адміністрації СЮН.

В плануванні проекту приймають участь вихованці гуртка «Аматори зеленої архітектури», керівник гуртка Домшина К.М. Всі схематичні плани розміщені в папці під назвою «Проект рокарію СЮН, по сезонах». Де чітко показано як змінюється рокарій по сезонам року. Використана программа з ландшафтного планування «Наш Сад Рубин 9.0»

Робочий план проекту.

Заходи Строки виконання Ресурси людські Ресурси необхідні
Вивчення наукової літератури Щоденно Керівник та вихованці гуртка Наукова та науково популярна література (журнали, програми та ін..).
Складання схеми озеленення рокарію Вересень 2012 р. Керівник та вихованці гуртка Література, папір, лінійки.
Підготовка землі для рокарія Жовтень-листопад 2012р. Керівник,вихованці гуртка,садівник. Лопати,граблі,візок.
Посадка саджанців Квітень-травень 2013р. Керівник та вихованці гуртка. Саджанці, лопати, лійки.
Догляд за саджанцями та рослинами, що ростуть на території. Весняно-літній період 2013р. Керівник та вихованці гуртка. Вода, лійки, лопати, сапки.
Спостереження за рослинами Щоденно на протязі вегетаційного періоду Керівник та вихованці гуртка. Записники, олівці, фотоапарати.
Підготовка місцин для підсадки нових рослин Вересень-жовтень 2013р Керівник та вихованці гуртка Лопати, граблі, відра.
Підготовка рослин до висадження в рокарію Жовтень 2013 р. Керівник та вихованці гуртка. Перенесення зі шкілки.
Підсадка рослин, заднього плану Жовтень – листопад 2013 р. Керівник та вихованці гуртка. Лопати, підготовлені рослини.
Догляд за висадженими рослинами Осінньо-зимовий період 2013-2014р. Керівник та вихованці гуртка. Граблі, сапки,ножиці садові.

Очікувані результати: покращення території СЮН створенням рокарію для доповнення єдиного композиційного рішення лівого міксбордеру, залучення підлітків до озеленення міста.

Зміст роботи.

Рокарій – це кам’ янистий садок, імітація живої природи в мініатюрі з використанням декоративних рослин і каміння, тобто штучно створена кам’яниста місцевість, в якій представлені споруди з каміння і висаджених гірсько-лучних і інших низькорослих рослин, що ростуть в дикій природі і нових сортових форм. Естетика кам‘янистих садів відкидає штучність і симетрію. Їм завжди придають вигляд природного куточка. В них майже не зустрічаються дуже яскраві рослини, перевага завжди віддається місцевим видам.

Квітково-декоративний відділ СЮН - це єдиний естетично архітектурно-ландшафтний ансамбль квітників, який пов’язаний з природнім рел’єфом. Він був заснований був у 2000 році. Основу квітково-декоративного відділу складають:

- Два міксбордери площею 800м.

- Два рокарія площею 200м.

- Три рабатки площею 120 м.

- Наносні клумби (кругла і кутові).

На протязі існування відділ розширювався, змінювався за рахунок переміщення і поновлення рослин.

Приступивши до створення проекту рокарію на лівому міксбордері ми прийшли до висновків:

1. Залишити минулорічне планування основних елементів зеленої архітектури лівого міксбордера, оскільки вони вдало поєднуються з природнім ландшафтом.

2. Запропонувати для створення і доповнення єдиного композиційного рішення збільшити площу рокарію на 15 м.

3. Висадити в рокарію нові багаторічні та однорічні низькорослі рослини в яких декоративна форма стебел і листя.

Працюючи над проектом ми намагались не порушити композиційного рішення лівого міксбортеру, надати квітнику чіткої форми, гармонійно поєднати рослини за висотою та кольором.

План реалізації.

В осінній період, а саме в вересені 2012 був створений проект про подальше озеленення СЮН, а в жовтні при допомозі гуртківців почали реалізацію проекту.

На період вересня 2012 року на виділеній ділянці станції росли багаторічні рослини: Ірис вузьколистий, рудбекія, бальзамін, петунія, цинія, тагетес. В зв’язку з розростанням багаторічників та збідненням грунтів довелося провести роботи по рекультивації землі, вилучені та пересаджування рослин. На запланованому місці, де раніше росли рослини вибрали збіднену землю і заповнили сумішшю (лискової та перегнійної землі).

В травні 2013 року продовжили реалізацію проекту враховуючи раніше започатковане озеленення. Провели необхідні весняні меліоративні роботи, завезли і розмістили каміння близько до природного розташування так, щоб між ними залишилось місце для розміщення рослин, їх корневих систем і їх росту. В одному з місць зконцентрували каміння - створивши композицію.

Наступний крок, 4 квітня завезли посадковий матеріал з Криворізького Ботанічного саду і посадили комбінуючи їх між собою по розміру, кольору, формі і іншим габаритним ознакам. Це такі рослини: очиток гібридний, очиток рудий, очиток рефлентум, айстра кущова, молочай розкидистий, Вероніка австрійська, Вероніка шерстиста, гвоздика периста, полин зелений, ясколка Біберштейна, мілкопелюстник гібридний, лілейник, вербена.

Впродовж весняно-літнього періоду 2013 року проводились інтенсивні роботи по догляду за рослинами на даній території.

Восени будуть підсаджені цибулинні, мілко цибулинні рослини, та перенесенні зі шкілки дворічники.

Головна ідея даного проекту – доповнити площу єдиного композиційного рішення лівого міксбортеру за рахунок збільшення площі рокарію, вдалого підбору і компанування рослин, декоративності їх квітів, пагонів і листя.

В рокарії ми намагались розмістити не тільки альпійські гірські рослини, але і степові, пустинні, лугові щоб вони гармонійно вписались в створений пейзаж, доповнюючи і підкреслюючи красу один одного , роблячи рокарій святковим цілий рік.

При створені рокарію ми намагались правильно оформити перехід з кам’янистої частини до основної мякої зеленої тональності саду. В цих частинах ми розмістили рослини, що розвісять частину своїх гілок на камянисту частину, а інші на основну частину саду і при цьому гармонічно їх сполучать.

Вересень 2012 рік. В звя’зку з розростанням багаторічників та збідненням грунтів провели рекультивацію землі. Першу посадку провели 18.04.13 року.

3.3.2

Проект

озеленення пришкільної території КЗШ№97 Жовтневого району в рамках Всеукраїнського конкурсу з квітникарства та ландшафтного дизайну

«Квітуча Україна»

Підготували: керівник гуртка «Юні аматори зеленої архітектури»

Домшина Катерина Михайлівна

учні КЗШ№97, вчитель біології Теляпньова Н.І.

Актуальність проекту:Пріоритетність екологічної освіти на сьогоднішній день визнана всією світовою спільнотою. Тому благоустрою територій, що прилягають до навчальних закладів, приділяється значна увага: в школі все повинно бути пронизано прагненням до прекрасного, а школярі повинні навчитися відчувати, розуміти, цінувати, і найголовніше творити красу. Ось чому благоустрій пришкільної території має не тільки естетичне, а й освітнє значення.

Мета:

~ звернути увагу школярів, їхніх батьків, вчителів до необхідності благоустрою пришкільної території як об’єкту навколишнього середовища, місця організації відпочинку та трудової діяльності учнів школи, на основі знань з ландшафтного дизайну;

~ залучати учнів школи до активного громадського життя в рамках проекту «Оптимізація озеленення території навчальних закладів», розвиваючи навички самоврядування, відповідальності, ініціативності, свідомості щодо виконання своїх обов’язків;

~ залучати школярів до створення на пришкільній території особливого природного мікроклімату, котрий дозволить відпочивати від міського галасу, відчувати єднання із природою, а також на практиці вивчати взаємозв’язок сучасного суспільства із природою;

~ виховувати в учнів дбайливого ставлення до природи, естетичного смаку, вміння цінувати прекрасне;

~ формування у учнів екологічної культури, практичних навичок, необхідних для роботи на пришкільній ділянці;

~ покращити естетичний вигляд шкільного подвір’я шляхом створення нових квітників і вдосконалення вже існуючих з урахуванням народних традицій, використовуючи елементи ландшафтного дизайну.

Завдання:

~ об’єднати зусилля педагогів, учнів, батьків, направлених на благоустрій, естетичне оформлення та озеленення території школи, створити єдине духовне середовище, завдяки участі у спільній справі, спільним інтересам, прагненням;

~ розмежувати зони пришкільної території з метою створення найбільш приємної екологічної обстановки, покращення санітарно-гігієнічного режиму на території школи;

~ перетворити пришкільну територію на таку, яка б вирізнялася оригінальністю, неповторністю, цікавими формами та ідеями;

~ намагатися побачити оригінальність та красу пришкільної ділянки;

~ навчати учнів різним уміння і навичкам, збагачуючи їх новими знаннями про рослини та технології вирощування, а також вивчати основи мистецтва ландшафтного дизайну та архітектурних споруд.

Етапи реалізації проекту

1. Підготовчий етап:

· Мотивація учнів щодо роботи над проектом, визначення мети та завдань проекту «Квітуча Україна», плану їх реалізації;

· ознайомлення з основами ландшафтного дизайну, підбір та аналіз матеріалу для висадки, проведення екскурсій до ботанічного саду НАН України;

· створення плану дій на новий навчальний рік з урахування навчально-виховного плану.

2. Дослідницький етап:

· Вивчення ландшафту шкільного подвір’я, аналіз зовнішнього вигляду існуючих квітників.

· Вивчення структури, видового і сортового різноманіття рослин на квітниках шкільного подвір’я.

· Складання графіка цвітіння рослин.

3. Конструкторський етап:

· Конкурс ескізів «Наша квітуча школа».

· Планування роботи на ділянці.

· Розробка схеми висадження рослин.

· Сортовий підбір рослин з урахуванням стилю дизайну.

· Висадження садивного матеріалу і догляд за рослинами.

· Вивчення інформації про рослини на своїй ділянці, складання творчого звіту про виконану роботу.

4. Просвітницький етап:

· Випуск статті в газеті «Unik ECONEWS»

· Створення слайд-фільму «Наша квітуча школа»

5. Аналітико-корекційний етап:

· Аналіз проміжних результатів роботи та внесення змін.

6. Заключний етап:

· Порівняння наявних результатів роботи з очікуваними;

· Створення підсумкового опису екологічного стану пришкільної території;

· Фотомоніторинг.

Результати реалізації проекту «Квітуча Україна».

· Озеленення шкільної території.

· Підвищення рівня екологічної культури місцевого населення.

· Покращення санітарно-гігієнічного стану території школи, а значить мікрорайону, в якому вона знаходиться.

· Залучення учнів в процес практичної охорони довкілля.

· Популяризація та розповсюдження накопиченого в ході реалізації проекту досвіду серед мешканців району для створення ними зелених оазисів в своїх подвір’ях.

Школа – наша друга домівка і нас, групу гуртківців Жовтневої СЮН, та учнів 9го класу, зацікавило перетворити роботу на шкільному подвір’ї з примусового «відпрацьовування» на роботу творчу, з задоволенням. Залучивши вчителя біології та учнів школи до декоративного оформлення подвір’я, у нас з’явилась можливість проявити себе, досягти успіху, підвищити естетичність, декоративність, функціональність шкільного подвір’я.

«Якщо б кожна людина на клаптику землі своєї, зробила все, що вона може, яка прекрасна була б наша Земля»

А.П. Чехов

Чи задумувались ми про красу нашого міста, району!? Звичайно ж, думали, але цьому питанню приділяли не першо чергове значення. Тому реалізація нашого проекту вирішує суспільно-значиму проблему «Територія школи, як квітуче серце району».Перше знайомство дитини зі школою починається з її зовнішнього вигляду. Невипадково говорять, що зустрічають по одягу. Школа, на наш погляд, починається зі шкільного подвір’я та зовнішнього вигляду школи. Перше враження від перебування в школі може стати покликом до бажання навчатися в ній. Саме тому рішення данного питання необхідно почати з оформлення пришкільної ділянки.


4492712183677439.html
4492727827480533.html
    PR.RU™